TRONA GŁÓWNA

  1. pl
  2. en
  3. hu
  4. sk
  5. cs

Wybierz język:

 

 VISEGRAD CONCERT, odbył się w Łazienkach Królewskich w Warszawie 20.07.2019 r. o godz. 13.

W programie:

Bedřich Smetana, Antonín Dvořák, Vittorio Monti, Ferenc Liszt oraz Aleksandra Chmielewska.

 

Artyści:

Marek Roszkowski - 1. oboista Polskiej Opery Królewskiej oraz Płockiej Orkiestry Symfonicznej. Przez wiele lat występował w St. Martin in the Fields w Londynie wykonując wiele koncertów solowych. W ramach dwóch edycji Festiwalu Forum Lutosławskiego w Filharmonii Narodowej w Warszawie wystąpił w Koncercie obojowym Vaughana Williamsa oraz Koncercie na obój i harfę W. Lutosławskiego, zaś podczas Festiwalu Mozartowskiego zorganizowanego na Zamku Królewskim w Warszawie wykonał kilkukrotnie Koncert obojowy W.A. Mozarta.Jeden z najwybitniejszych pianistów świata – Krystian Zimerman, osobiście wybrał Marka Roszkowskiego na pierwszego oboistę Polish Festival Orchestra. Wspólnie zagrali wiele koncertów w najsłynniejszych salach koncertowych świata, takich jak Concertgebouw w Amsterdamie, Sala Pleyel w Paryżu czy Carnegie Hall w Nowym Jorku, jak również nagrali dwa koncerty F. Chopina dla Deutsche Grammophon w 1999 r. Artysta nagrywa także muzykę jazzową we współpracy z takimi muzykami jak pianista Krzysztof Herdzin czy saksofonista Grzech Piotrowski, z którym współtworzył World Orchestra.

 

Aleksandra Chmielewska - Kompozytorka związana z ośrodkiem warszawskim, przewodnicząca Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich, członkini zarządu Fundacji Muzyczne Talenty Europy. Tworzy utwory orkiestrowe, chóralne i kameralne, które są chętnie wykonywane przez zespoły polskie i zagraniczne, rejestrowane na płytach oraz wydawane drukiem – na stałe współpracuje z holenderskim wydawnictwem nutowym Donemus. Interesują ją związki muzyki i zjawisk wizualnych – stąd wiele jej utworów ma charakter programowy. W swojej muzyce poszukuje przede wszystkim pogłębionego emocjonalnego kontaktu ze słuchaczem. Obecnie pracuje nad pracą doktorską – operze o życiu meksykańskiej malarki, Fridy Kahlo.

Otrzymała I nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Transatlantyk Instant Composition Contest za improwizację fortepianową do filmu.

 

GALERIA

 

 

„Węgierska randka" to polskojęzyczne spotkania z madziarską kulturą, których popularność opiera się na powszechnie znanym powiedzeniu „Polak, Węgier, dwa bratanki – i do szabli, i do szklanki". Przyjaźń polsko-węgierska to nie mit, ale czy Węgrzy są nam wystarczająco dobrze znani? I tu z gotowymi podpowiedziami przychodzi konferansjerka Anna Butrym, z wykształcenia hungarystka i tłumaczka języka węgierskiego, promująca Węgry nawet przez sen, która chce maksymalnie ułatwić Polakom poznawanie Węgier i sprawić, że wakacje nad Balatonem, weekend w Budapeszcie czy nauka węgierskiego będą czystą przyjemnością! Co zatem kryją w sobie podane po polsku i w przystępny sposób Węgry? W każdym odcinku pojawia coś innego, np.: ciekawostki, język węgierski, kuchnia, wino, atrakcje turystyczne, taniec, film, książka, muzyka, ważne postaci i słynne gwiazdy, czyli wszystko, co ma w sobie pierwiastek węgierski lub polsko-węgierski. Gdzie leży granica poznania kraju, którego języka nie znamy? „Węgierska randka" chce udowodnić, że nie ma żadnych ograniczeń!

 

 

    VISEGRAD CONCERT

08 lipca 2019
VISEGRAD CONCERT

Odwiedź Visegrad coetus Association również na:

 

 

 

 

 

wegry

 

 
Handlowa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WESPRZYJ NAS I PRZEKAŻ DAROWIZNĘ!

Numer konta:

19 1600 1462 1828 2254 4000 0001