Odwiedź Visegrad coetus Association również na:

 

 

 

 

 

wegry

 

 
Handlowa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WESPRZYJ NAS I PRZEKAŻ DAROWIZNĘ!

Numer konta:

19 1600 1462 1828 2254 4000 0001

TRONA GŁÓWNA

  1. pl
  2. en
  3. hu
  4. sk
  5. cs

Wybierz język:

Cytadela Wyszehradzka - Węgry

Dawniej i dziś

 

Historia tego wyjątkowego miejsca jest kluczowa do rozwinięcia świadomości politycznej o  dzisiejszych państwach Europy Środkowej. To tu królowie Polski, Czech i Węgier zapoczątkowali wspólne tzw. zjazdy wyszehradzkie w XIV w.n.e.

 

Polska, jako niezwykle ciekawy historycznie, politycznie i kulturowo kraj leżący nad rzeką Wisłą, której długość wynosi 1047 km (!) graniczy z dwoma państwami Grupy Wyszehradzkiej - Słowacją i Czechami. , zaś PKB całkowite wynosi 614,2 mld USD, tym samym będące najwyższym wśród państw Grupy Wyszehradzkiej!

W Visegrad coetus dowiesz się o: współpracy Polski z południowymi sąsiadami, historycznej "ścieżce" łączącej i spajającej narody, konfliktach politycznych oraz terytorialnych XX. w., jak również obecnych zacieśniających się stosunkami multilateralnymi.

Słowacja jest krajem górskim położonym w centrum Grupy Wyszehradzkiej. To z jej najwyższego szczytu Tatr - Gerlach (2655 m. n.p.m.) przy dobrej widoczności możemy spoglądać na północnych sąsiadów Polskę i Czechy, zaś druga co do długości rzeka w Europie - Dunaj łączy Słowaków z Węgrami.

W Visegrad coetus dowiesz się o historii Słowacji, tożsamości narodowej Słowaków, współpracy w obrębie Czechosłowacji do 1993 r. i obecnej pozycji Słowacji na arenie międzynarodowej. I rozstrzygniemy czy Janosik pochodził ze Słowacji!

Czechy znane z knedlików, dobrego wojaka Švejka i Jožina z bažin graniczą m.in.: z Polską i Słowacją, dwoma państwami należącymi do Grupy Wyszehradzkiej. Wedle danych opublikowanych przez Bank Światowy należą do 31 najbogatszych krajów świata.

W Visegrad coetus udasz się w podróż po najpiękniejszych i najciekawszych historyczno-kulturalnych zakątkach Czech. Co więcej poznasz różnice językowe między Czechami, Słowakami i Polakami i wynikające z nich niekiedy śmieszne nieporozumienia!

Węgry: "Polak Węgier dwa bratanki" - czy faktycznie tak jest? Jak kształtowały się stosunki polsko-węgierskie już od XI w. n.e.? Jak Węgrzy postrzegają Słowaków? I wreszcie jak Viktor Orbán zmienił Węgry wraz z nową konstytucją uchwaloną 18.04.2011 r.? Tego dowiesz się w Visegrad coetus!

 

 

   

 

Visegrad coetus Association

Trochę czasu upłynęło od naszych ostatnich aktywności w Visegrad coetus, dlatego z chęcią podzielę się z Wami moimi ukochanymi miejscami w V4, jakimi są: Kraków (PL), Janosikove Diery (SK), Kohutka
Dziś mija 30 lat od podpisania przez prezydentów Polski i Czech oraz premiera Węgier Deklaracji Wyszehradzkiej . Z tej okazji zapraszamy do obejrzenia rozmowy 30. latków o 30. letniej Grupie
debaty wyszehradzkie
ciekawostki wyszehradzkie
Miasta Grupy Wyszehradzkiej
Historie z doliny Wagu
Polish-Slovak false friends
Węgierska randka z Anną Butrym
Language courses
Wydarzenia
analizby/badania