Visegrad debates
analizby/badania
Wydarzenia
Language courses
Węgierska randka z Anną Butrym
Polish-Slovak false friends
Historie z doliny Wagu
Miasta Grupy Wyszehradzkiej
ciekawostki wyszehradzkie
debaty wyszehradzkie
"Zaczynamy rozmowę między Płockiem, a Považską Bystricą. Tak się bowiem plotło dzieciństwo naszej dzisiejszej gościni, którą jest Radmila Roszkowska. Później też nie jest łatwo, bo nie uciekamy od trudnych kwestii
Trochę czasu upłynęło od naszych ostatnich aktywności w Visegrad coetus, dlatego z chęcią podzielę się z Wami moimi ukochanymi miejscami w V4, jakimi są: Kraków (PL), Janosikove Diery (SK), Kohutka

Visegrad coetus Association

 

Polska, jako niezwykle ciekawy historycznie, politycznie i kulturowo kraj leżący nad rzeką Wisłą, której długość wynosi 1047 km (!) graniczy z dwoma państwami Grupy Wyszehradzkiej - Słowacją i Czechami. , zaś PKB całkowite wynosi 614,2 mld USD, tym samym będące najwyższym wśród państw Grupy Wyszehradzkiej!

W Visegrad coetus dowiesz się o: współpracy Polski z południowymi sąsiadami, historycznej "ścieżce" łączącej i spajającej narody, konfliktach politycznych oraz terytorialnych XX. w., jak również obecnych zacieśniających się stosunkami multilateralnymi.

Słowacja jest krajem górskim położonym w centrum Grupy Wyszehradzkiej. To z jej najwyższego szczytu Tatr - Gerlach (2655 m. n.p.m.) przy dobrej widoczności możemy spoglądać na północnych sąsiadów Polskę i Czechy, zaś druga co do długości rzeka w Europie - Dunaj łączy Słowaków z Węgrami.

W Visegrad coetus dowiesz się o historii Słowacji, tożsamości narodowej Słowaków, współpracy w obrębie Czechosłowacji do 1993 r. i obecnej pozycji Słowacji na arenie międzynarodowej. I rozstrzygniemy czy Janosik pochodził ze Słowacji!

Czechy znane z knedlików, dobrego wojaka Švejka i Jožina z bažin graniczą m.in.: z Polską i Słowacją, dwoma państwami należącymi do Grupy Wyszehradzkiej. Wedle danych opublikowanych przez Bank Światowy należą do 31 najbogatszych krajów świata.

W Visegrad coetus udasz się w podróż po najpiękniejszych i najciekawszych historyczno-kulturalnych zakątkach Czech. Co więcej poznasz różnice językowe między Czechami, Słowakami i Polakami i wynikające z nich niekiedy śmieszne nieporozumienia!

Węgry: "Polak Węgier dwa bratanki" - czy faktycznie tak jest? Jak kształtowały się stosunki polsko-węgierskie już od XI w. n.e.? Jak Węgrzy postrzegają Słowaków? I wreszcie jak Viktor Orbán zmienił Węgry wraz z nową konstytucją uchwaloną 18.04.2011 r.? Tego dowiesz się w Visegrad coetus!

 

 

   

 

Cytadela Wyszehradzka - Węgry

Dawniej i dziś

 

Historia tego wyjątkowego miejsca jest kluczowa do rozwinięcia świadomości politycznej o  dzisiejszych państwach Europy Środkowej. To tu królowie Polski, Czech i Węgier zapoczątkowali wspólne tzw. zjazdy wyszehradzkie w XIV w.n.e.

Wybierz język:

  1. pl
  2. en
  3. hu
  4. sk
  5. cs

TRONA GŁÓWNA

WESPRZYJ NAS I PRZEKAŻ DAROWIZNĘ!

Numer konta:

19 1600 1462 1828 2254 4000 0001

 

 

 

 

 

wegry

 

 
Handlowa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odwiedź Visegrad coetus Association również na: