Odwiedź Visegrad coetus Association również na:

 

 

 

 

 

wegry

 

 
Handlowa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WESPRZYJ NAS I PRZEKAŻ DAROWIZNĘ!

Numer konta:

19 1600 1462 1828 2254 4000 0001

TRONA GŁÓWNA

  1. pl
  2. en
  3. hu
  4. sk
  5. cs

Wybierz język:

Dzięki uprzejmości dr hab. Jany Pieriegud, prof. SGH prezentujemy raport "Analysis of the potential of the development of rail container transport market in Poland" przygotowanego na potrzeby Komisji Europejskiej. Rzetelna analiza dotyczy nie tylko połączeń kolejowych Polska-UE-Azja (głównie Chiny), ale również przedstawia sieć tranzytu kolejowego łączącą Polskę, Słowację, Czechy i Węgry.

Możemy dowiedzieć się m.in., że ruch tranzytowy stanowi ok. 15% całkowitego obrotu polskich portów morskich, w czym tranzyt cargo morze -> ląd przeważa w swoim zakresie do Czech (1,2 mln. ton) i Słowacji (0,6 mln. ton). 5 grudnia 2017 r. przedstawiciele ministerstw odpowiedzialnych za transport w Polsce, na Słowacji, na Węgrzech i Słowenii podpisali memorandum w sprawie ustanowienia Zarządu kolejowego korytarza towarowego, zwanego "bursztynowym" [Amber Rail Freight Corridor (RFC 11)], którego głównymi zadaniami będą:

1. Zagwarantowanie przejrzystości i łączności międzynarodowego ruchu kolejowego

2. Wprowadzenie innowacyjnych produktów o wartości dodanej i rozwiązań o zwiększonej niezawodności w celu zaspokojenia potrzeb klientów

3. Wspierania współpracy i koordynacji w ramach korytarzy kolejowych RFC

Ponadto, firma METRANS z siedzibą w Pradze (Czechy) obsługuje pociągi kontenerowe do/z Czech, Słowacji, Węgier i Polski oraz Niemiec, Beneluksu, Austrii i Słowenii. Trzy polskie terminale intermodalne - Dąbrowa Górnicza, Gądki k. Poznania i Pruszków są zarządzane przez METRANS (Polonia).

 

Zapraszamy do zapoznania się z niezwykle ciekawym raportem, poruszającym wiele ważnych aspektów stosunków międzynarodowych w aspekcie transportu kolejowego!

 

Ściągnij raport (wersja angielska)

 

 

dr hab. Jana Pieriegud, prof. SGH - raport dot. potencjału rozwoju kolejowego transportu towarowego w Polsce

16 maja 2019
dr hab. Jana Pieriegud, prof. SGH