Przygotowała: Miloslava Ożdżeńska
1. Zamek trenczyński. W lewym górnym rogu herb rodowy Barbary Zápolya
Przełom XV i XVI w.n.e. w Europie Środkowo-Wschodniej jest m.in. symbolem zawartego sojuszu przez polską dynastię Jagiellonów z Węgrami, jak również toczonych walk z Imperium Osmańskim, które zaczęło docierać do południowych terytoriów dzisiejszej Słowacji. Losy Polski i Węgier przeplatały się ze sobą już od wielu lat, jednak to Barbara Zápolya, córka Jadwigi Cieszyńskiej oraz ówczesnego palatyna i magnata węgierskiego Stefana Zápolya zapisała się na kartach polskiej historii, jako niezwykle skromna, pobożna i wrażliwa królowa Polski. Jej małżeństwo z wielkim księciem litewskim i królem Polski Zygmuntem I Starym (1467-1548) miało umocnić sojusz polsko-węgierski przeciwko Habsburgom. Historia ich „miłości” rozpoczęła się na trenczyńskim zamku, który był często odwiedzany przez króla Polski. W wieku 44 lat Zygmunt I Stary poprosił o zgodę na małżeństwo króla Węgier Władysława (prywatnie byli braćmi), którą stosunkowo szybko uzyskał a oficjalne zaręczyny odbyły się 2 grudnia 1511 r. również w Trenčnie. Miesiąc później w Krakowie odbył się ślub i koronacja Barbary, jednak małżeństwo trwało zaledwie trzy lata i zakończyło się wraz ze śmiercią królowej, 2 października 1515 r. wynikłej najprawdopodobniej w skutek komplikacji poporodowych.
Losy trenczyńskiego zamku i Stefana Zápolya połączyły również inną parę zakochanych, o których mówi legenda o studni miłości. Panowała wówczas era tureckiej dominacji (XV w. -XVII w.) trwająca prawie 150 lat i przyniosła mieszkańcom ówczesnego Królestwa Węgier wiele nieszczęść i problemów. W tym czasie terytorium południowo-zachodniej Słowacji było areną większych bądź mniejszych operacji wojskowych czy strajków.
2. Studnia "miłości" na trenczyńskim zamku
Legenda głosi, że pewnego dnia na zamku w Trenčinie wraz z tureckimi żołnierzami została uwięziona piękna Turczynka o imieniu Fatima. Jej ukochany, który był bogatym paszą chciał uwolnić Fatimę poprzez wręczenie Stefanowi Zápolyemu drogocennych przedmiotów. Ten jednak odmówił przyjęcia darów, ale postawił warunek Omarowi, że jeśli chce odzyskać ukochaną, to na zamku ma być bezpośredni dostęp do wody. Jego warunek był uzasadniony faktem, iż w ówczesnym czasie Węgry i miasto Trenčin zmagały się z niedoborem wody pitnej. Omar i jego tureccy towarzysze rozpoczęli poszukiwanie wody. Po trzech latach i śmierci prawie 300 osób studnia została wykopana na głębokości 80 m. Pasza podał magnatowi węgierskiemu wodę i ze łzami w oczach powiedział „wodę masz, ale Twoje serce jest twardsze niż skała, w której drążyłem studnię”. Stefan Zápolya dotrzymał słowa i uwolnił piękną Fatimę. Kiedy zakochani opuszczali tereny trenczyńskiego zamku, závoj (chusta) na głowie Fatimy rozwiązał się i zahaczył o konar drzewa, przy którym w 1550 r. powstała gospoda o nazwie Závoj. W późniejszym czasie przebudowano gospodę na restaurację, która do dziś istnieje i nosi nazwę Fatima.
3. Restauracja Fatima w Trenčinie mieści się przy ul. Matúšova 60/6
Bibliografia:
1. A. Przezdziecki, Jagiellonki polskie w XVI. wieku. Obrazy rodziny i dworu Zygmunta I. i Zygmunta Augusta Królów Polskich, t. I, Kraków 1868
2. Ivan - SEGEŠ, . Dejiny Uhorska a Slováci. Perfekt: Bratislava, 2012
3. Mária Ďuríčková: Bratislavské povesti, SPN Mladé letá, Bratislava 2004.
Zdjęcia zawarte w artykule zostały zaciągnięte kolejno z: 1. Zamek trenczyński fot. Tomáš Šereda 2. Studnia "miłości" na trenczyńskim zamku http://www.slovenske-povesti.estranky.sk 3. Restauracja Fatima https://restaurantfatima.sk/
Wybierz język:
WESPRZYJ NAS I PRZEKAŻ DAROWIZNĘ!
Numer konta:
19 1600 1462 1828 2254 4000 0001
Odwiedź Visegrad coetus Association również na: